Array ( ) Array ( )

Renowacja lastryko

Rewitalizacja posadzki, naprawa schodów, podstopni, cokołów, parapetów, czyli renowacja lastryko. Jeśli tego poszukujesz, to proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny. Zachęcam do przesłania zdjęć obecnej powierzchni do naprawy, renowacji na poniższy adres mailowy. Umówimy się na spotkanie, omówimy zakres prac i przekażę niezobowiązującą wycenę.

renowacja lastryko   woznicki@woznicki.com.pl

☎️ 733-222-122

Naprawa posadzki lastrykowej

Wykonujemy renowacje posadzek lastrykowych, parapetów, schodów, podstopni z lastryko. Zakres działań to m.in. naprawa klatek schodowych z elementami lastryko, granitu, marmuru. Odnawianie podłóg w budynkach użyteczności publicznej, w hotelach, kościołach, blokach mieszkalnych, kamienicach, muzeach, dworcach kolejowych, autobusowych. Renowacja powierzchni lastrykowych to zadanie dla fachowców z wieloletnim doświadczeniem w branży.

 

Czym jest lastryko?

Lastryko (zwane również lastrico) składa się głównie z cementu, grysu i wody. Grysem mogą być małe kawałki granitu, marmuru lub bazaltu zazwyczaj o średnicy ok. 3-10 mm. Najczęściej spotykany kolor grysu to czarny i biały, choć obecnie występują również mieszaniny kolorowe. Po zmieszaniu wspomnianych składników (cement, grys, woda) oraz odparowaniu wody powstaje twardy beton, który po wyszlifowaniu i wypolerowaniu przyjmuje klasyczny wygląd błyszczącego lastryko.
Nowszą formą lastryko jest terrazzo, które przybiera często formę znacznie bardziej kolorową niż klasyczne lastryko. To klasyczne lastryko ma zazwyczaj barwę zimną i jest w kolorze szarym z widocznymi białymi i czarnymi elementami (grys). Terrazzo często ma barwę ciepłą i ma kolory beżowe.
Więcej można przeczytać w artykule na Wikipedii: Lastryko

Zastosowanie lastryko

Najczęściej spotykane są duże powierzchnie wykonane z lastryko, czyli np. posadzki lastrykowe w blokach, muzeach, kamienicach mieszkalnych oraz schody łącznie z podstopniami. Można również spotkać parapety lastrykowe i cokoły na ścianach. W Polsce, powierzchnie lastrykowe, jako element wykończenia wnętrz, w szczególności posadzki, schody i parapety, były bardzo popularne w latach 60-90-tych XX wieku, choć początki stosowania lastryko znane są z czasów renesansu (XVI wiek).

Lastryko było wykorzystywane jako element wykończenia klatek schodowych i powierzchni z dużym natężeniem ruchu pieszego. Przykładem są oczywiście posadzki i schody lastrykowe. Naturalnym dopełnieniem tego stylu wykończenia klatek były parapety i cokołu również wykonane z lastryko.

Ze względu na swoje cechy (porowatość betonu pomimo szlifowania i polerowania) lastryko zawsze ulega erozji. Zazwyczaj spotyka się pęknięcia, wykruszanie grysu czy ukruszenia dużych kawałków lastryko (np. na schodach, parapetach). Częstym widokiem są schody lastrykowe w blokach z wyżłobieniem w środkowej części stopnic od częstego i wielokrotnego korzystania przez mieszkańców. Schody lastrykowe mają również charakterystyczne pęknięcia stopnic, a posadzki lastryko wykruszenia i dziury.

Renowacja schodów lastrykowych?

Tak! Zrobimy. Jeśli szukasz firmy, która wykona renowację schodów z lastryko, zadzwoń. Najczęściej, razem ze schodami lastrykowymi, dokonujemy napraw i renowacji podstopni. Częstą praktyką było, iż podstopnie lastrykowe były malowane farbami olejnymi. Nie jest to rozwiązanie najlepsze i ładne, ale jesteśmy w stanie przywrócić pierwotny blask lastryko. Przyjedziemy, zrobimy pomiar, zaproponujemy rozwiązanie i wyślemy ofertę. Te czynności są bezpłatne.

Naprawa schodów lastrykowych to nie wszystko. Wykonamy również naprawę i renowację podestów z lastryko. To najczęściej posadzki lastrykowe i spoczniki.

Lastryko czy kamień?

Zdarza się, że zamiast renowacji lastryko klient wybiera wymianę niektórych elementów na granitowe lub marmurowe. Idealnym przykładem są parapety lastrykowe. Bywa tak, że zamiast wdrażania całego procesu renowacji lastryko, lepiej wymienić parapety na nowe, granitowe. Renowacja parapetów z lastryko może być niewiele tańsza niż ich wymiana na nowe parapety kamienne. Polskie granity Graniczna lub Strzegom wizualnie są bardzo zbliżone do lastryka. Warto dopłacić niewielki procent całości prac i mieć spokój na znacznie dłuży okres. Granit wytrzyma znacznie dłużej niż lastryko, beton czy terazzo. Granity są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości, są twardsze i trwalsze (nie rysują się tak jak lastryko), a upływający czas nie wpływa na ich wygląd (brak efektu wypadającego grysu jak w lastryko).
Wspomnieć należy, że granity dodają wnętrzu znacznie więcej elegancji niż klasyczna, betonowa powierzchnia jakim jest lastryko. W przypadku budynków historycznych, parapety często wymieniane są na marmurowe. Są może trochę mniej praktyczne nie parapety granitowe (większa nasiąkliwość marmuru), ale ich kolorystyka bardziej konweniuje do historycznych wnętrz.

renowacja lastryko warszawa

Naprawy klatek schodowych, renowacje posadzek lastrykowych, szlifowanie i polerowanie schodów, odnawianie parapetów lastryko realizujemy w całej Polsce, w tym m.in. Warszawa, Łódź, Katowice, Gdańsk, Gdynia, Sopot. Zazwyczaj przeprowadzamy usługę kompleksową, czyli m.in. renowację lastryko, uzupełnienie wszystkich ubytków w posadzkach, schodach, szlifowanie powierzchni, a na końcu krystalizację i impregnację. Napisz lub zadzwoń. Umówimy się na spotkanie i bezpłatnie wycenimy usługę.

   woznicki@woznicki.com.pl

☎️ 733-222-122

 

Renowacja lastryko – koszt

Oferta renowacji lastryko za m2 jest możliwa do określenia po oględzinach i sprecyzowaniu zakresu działań. Uzależniamy ją nie tylko od powierzchni, która ma być odnowiona, ale również od ilości, głębokości uszkodzeń, potrzebie wymiany części nawierzchni czy elementów na nowe czy ilości schodów, parapetów lastrykowych. Ceny zaczynają się od 120-130 zł za m2 (duże powierzchnie, mało uszkodzeń), ale mogą sięgać nawet i 220-250 zł za m2 (głębokie uszkodzenia, wymiana posadzek i parapetów lastrykowych, czyszczenie powierzchni lastrykowych wielokrotnie malowanych).

.


Naprawa lastryko Warszawa

Odnawianie podłóg lastrykowych, granitowych, marmurowych, schodów kamiennych, parapetów. Odbiorcami są głównie Spółdzielnie Mieszkaniowe, Wspólnoty Mieszkaniowe, Administracje ADM. Współpracujemy również z wykonawcami wykonującymi remonty klatek schodowych. Działamy wtedy jako podwykonawca prac remontowych. Zapraszamy zatem wszystkie osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie rewitalizacji, remontów klatek schodowych, odnowienie schodów kamiennych, renowacje posadzek lastrykowych. Wykonujemy również podesty zewnętrzne wykorzystując okładziny z granitu płomieniowanego. W przypadkach chęci podniesienia prestiżu klatki schodowej możemy wykonać również okładziny wewnętrzne z wykorzystaniem polerowanych marmurów lub granitów. Takie okładziny kamienne są na pewno znacznie bardziej trwałe niż jakiekolwiek schody czy posadzki lastrykowe. Jest to rozwiązanie droższe niż przeprowadzenie renowacji powierzchni lastrykowych, ale trwałość, prestiż, wygoda użytkowania (w tym utrzymanie czystości) są na znacząco wyższym poziomie.

Renowacja lastryko

Renowacja, szlifowanie posadzek lastrykowych. Kompleksowe usługi renowacji lastryko. Odrestaurujemy każdą powierzchnię lastrykową. Nawet, jeśli jest połamana, wykruszona, matowa czy pomalowana. Często stosowano malowanie lastryko (np. podstopnie i cokoły).

posadzka lastryko odnowienie warszawa

Odnowienie posadzki marmurowej

Jeśli potrzebne będzie przeprowadzenie renowacji posadzki marmurowej, to zachęcam do odwiedzania strony: odnowienie posadzki marmurowej

Renowacja lastryko Warszawa